fbpx

Marka Devirleri

2019 yılında Türkiye pazarında franchise veren şirketlerin 1500’e,pazar hacminin ise 45 milyar dolara ulaştığını gördük.

ULUSAL Franchise Derneği (UFRAD) verilerine göre, Türkiye’de 2 bine yakın zincir mağaza ve bunlara ait 50 bin civarında şube franchising sistemini kullanmaktaydı. 2020 yılında yaşanan ulusal ve uluslararası olumsuzluklar pazarın hızla daraldığını göstermektedir.

Ulusal ve uluslararası oyunculara ait franchise noktalarının özellikle, AVM’lerden başlamak üzere kapandığını görmekteyiz. Bazı markalar bu küçülmeyi yaşarken bazı Şirketler ise ellerinde bulunan marka ve markaların bir kısmını devretmek suretiyle sadeleşmeye gitmektedirler.

Bununla beraber normal akış içerisinde, işleyişlerinde sorun olmayan ve kazanç noktasında sıkıntı yaşamayan lakin bir çok farklı nedenlerden dolayı ise devretmek isteyen onlarca marka da bulunmaktadır.

Franchise Markalarını sağlıklı devretmek için franchising mantığını, süreçlerini, çalışma biçimlerini ve bütçe kullanımını bilmek gerekmektedir.

Franchise Danışmanlık 15 yıllık başarılı geçmişini DEVREDELİM.COM ile paylaşmak suretiyle, alan ve satan olarak her iki tarafında tatmin olabileceği bir platformu oluşturmaktadır.