fbpx

Çetin Özcan

Çetin ÖZCAN

1980 İstanbul doğumlu  olan Çetin ÖZCAN henüz çok genç yaşta çalışma hayatında yer alarak gıda sektörüne giriş yaptı. Eş zamanlı olarak hem çalışıp hem de eğitimine devam ederken sektörün önemli ve de tecrübeli noktalarında, çekirdekten başlamak sureti ile  görevler aldı.

Turizm ve Otelcilik mezunu olan Çetin ÖZCAN yıllar içerisinde İşletme Yöneticisi pozisyonlarına gelerek;

            ⁃         Satın alma

            ⁃         Stok yönetimi

            ⁃         Operasyon yönetimi

            ⁃         Kalite kontrol

            ⁃         İnsan Kaynakları

            ⁃         Eğitim

            ⁃         Denetim

alanlarında başarılı işlere imza atmıştır.

Sektörün önemli oyuncuları ile birlikte görevler alıp yiyecek içecek sektöründe işin hem mutfak hem de yönetim tarafında 25 yılı aşkın bir  deneyime sahip olan Çetin ÖZCAN değişen dünya ve gelişen teknoloji adımlarının sektöre yansımalarını yakından takip ederek yeni nesil yiyecek-içecek yazılımları ile yeni nesil  mutfak otomasyonlarını  sürekli olarak izleyip  sektörün güncel ve dinamik yanlarını her daim yakından takip etmektedir.

About Me

Çetin ÖZCAN, who was born in Istanbul in 1980, entered the food sector at a very young age by taking part in his working life.While simultaneously working and continuing his education,he took part in important and experienced points of the sector, starting from the core.

Çetin ÖZCAN, a graduate of Tourism and Hospitality Management, has come to the positions of business manager over the years;

-Buy

⁃ Stock management

⁃ Operations management

⁃ Quality control

⁃ Human resources

⁃ Education

⁃ Control

he has been successful in his fields.

The major players in the sector with fetch quests and work in the food and beverage industry which has more than 25 years experience in kitchen management and technology the changing world of the reflections of the tough steps Ozcan the food and beverage sector with a new generation of new generation automation software sector continuously track the dynamic aspects of the kitchen due them and will continue to closely monitor current and always.